Nie żyje major Józefa Życińska ps. “Zośka”

W wieku 88 lat zmarła w poniedziałek, 4 czerwca mjr Józefa Życińska – żona Aleksandra Życińskiego ps. „Wilczur” – żołnierza polskiego podziemia, zamordowanego przez komunistów, odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Mjr Józefa Życińska urodziła się w 1930 roku we wsi Wołów w gminie Bliżyn. W czasie wojny pomagała radzieckim więźniom niemieckiego obozu w Bliżynie, była też łączniczką Armii Krajowej. W październiku 1943 roku złożyła przysięgę i dostała pseudonim „Zośka”. W oddziale poznała przyszłego męża, Aleksandra Życińskiego ps. “Wilczur”. W 1948 r. wzięła ślub z Aleksandrem Życińskim, ale niestety niedługo później dostała się wraz z mężem i innymi partyzantami do niewoli. Chociaż „Zośka” była już wtedy w ciąży, nie uniknęła katowania ze strony funkcjonariuszy. W więzieniu urodziła córkę Aleksandrę. Ze względu na stan zdrowia zwolniono ją w 1950 roku, jednak każdego dnia musiała się meldować na posterunku milicji. Przez 13 lat nie mogła znaleźć pracy ze względu na przeszłość.

major Józefa Życińska
(aut. Piotr Polak – PAP)

Powtórnie wyszła za mąż, przez kilkadziesiąt lat szukała grobu pierwszego męża. Dzięki prowadzonym w 2015 roku pracom poszukiwawczym (w których uczestniczyli członkowie SRH Jodła) i ekshumacyjnym udało się ustalić miejsce pochówku Aleksandra Życińskiego pseudonim „Wilczur”. Pogrzeb odbył się w Bliżynie we wrześniu 2016 roku.

Przez wiele lat mjr Józefa Życińska, uczestniczyła w przywitaniu Kadrówki w Kielcach. 

Józefa Życińska w lutym 2017 roku została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wcześniej otrzymała stopień majora Wojska Polskiego.

Pogrzeb mjr Józefy Życińskiej odbędzie się w sobotę, 9 czerwca o godz. 11.00 w kościele św. Ludwika w Bliżynie.

śp. mjr. Józefa Życińska w towarzystwie
Pana Krzysztofa Jaraczewskiego
podczas powitania Kadrówki na placu Wolności w Kielcach
(12 sierpnia 2015 roku – Kadrówka 2015)

Michał Andrzej Rybak
Oficer Prasowy Marszu