Komunikat organizacyjny nr 2/2023

Cisza na stronach internetowych nie oznacza, że nic się nie dzieje.

Przygotowania do tegorocznego i przyszłorocznego Marszu trwają, a szczegóły niżej.
W tym roku nie planuję wprowadzania radykalnych zmian podczas marszu, ale jest kilka nowości.

ORGANIZACJA

 1. Tak jak w poprzednich latach tak i w roku 2023 w marszu wezmą udział żołnierze Wojska Polskiego. Planujemy, że razem z nami pójdzie około 120 żołnierzy.
 2. Tak jak dotychczas trzon będą stanowiły sekcje ze wskazanych brygad Obrony Terytorialnej. Trwają rozmowy, ale już niedługo lista brygad wystawiających reprezentacje zostanie zatwierdzona.
 3. Nowością będzie udział żołnierzy wojsk operacyjnych. Nie możemy jeszcze zdradzać szczegółów, ale z tegorocznym marszu wezmą z całą pewnością udział żołnierze 1. Dywizji Piechoty Legionów. 
 4. Prowadzone są także rozmowy z innymi jednostkami.
 5. Nic to nie zmienia w organizacji Marszu, za które odpowiada nasze Stowarzyszenie.

“Wymarsz Pierwszej Kompanii Kadrowej
z Oleandrów w Krakowie dnia 6 sierpnia 1914 r.”

Jerzy Kossak (1934 r.)

POMYSŁY

 1. Powstał pomysł, aby w tegorocznym marszu wzięła udział grupa motocyklistów. Pomysł uzyskał akceptację Komendy Marszu. Motocykliści każdego dnia będą odwiedzali miejsca bardziej odległe od trasy marszu (Skała, Czarkowy, Czaple itp.). Kolejnych chętnych proszę o kontakt z Komendą Marszu.
 2. W przyszłym roku przypadają dwie „okrągłe” rocznice związane z Czynem 6 Sierpnia. W związku z tym wspólnie z Honorowym Komendantem Marszu, rozpoczęliśmy już starania nad godnym upamiętnieniem rocznic.
 3. Wśród uczestników Marszu właśnie w przyszłym roku rozdane zostaną okolicznościowe statuetki. Jest ich 100 sztuk w ubiegłym roku i w tym zamierzamy rozdać około 40 sztuk. Pozostałe trafią do najbardziej zasłużonych uczestników Marszu.
 4. Jeżeli macie pomysły prosimy podzielcie się z nami. Może wspólnie uda się jeszcze coś zadziałać.

DYSCYPLINA

 1. Do Kapituły Odznaki „Uczestnikowi Marszu Szlakiem Kadrówki” wpłynął formalny wniosek w sprawie odebrania Odznaki „Uczestnikowi Marszu Szlakiem Kadrówki” numer 527/2005 panu Leszkowi Sykulskiemu. W skrócie: pan Sykulski występował niejednokrotnie wbrew ideologii Marszu zajmując w toczącym się konflikcie rosyjsko-ukraińskim stronę agresora, czyli Federacji Rosyjskiej.
 2. Z wnioskiem zgadzam się jako Komendant Marszu i w osobnym piśmie do Kapituły przypomniałem:
  -22 października 2022 Sykulski uczestniczył w konferencji organizowanej przez stowarzyszenie „Patria” Mariusza Świdra, absolwenta Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej (MGIMO) i współpracownika rosyjskiego portalu regnum.ru.
  -„To nie nasza wojna” i „Stop amerykanizacji Europy” – pod takimi hasłami organizowane są ostatnio w Polsce dwie akcje, których cele pokrywają się dokładnie z interesami Kremla. Stoi za nimi dr Leszek Sykulski – prorosyjski nauczyciel akademicki
  -„Polski Ruch Antywojenny rusza z nową akcją #StopAmerykanizacjiEuropy. Podejmujemy współpracę z europejskimi ruchami antywojennymi. Jutro nasza delegacja będzie obecna na marszu antywojennym na Słowacji” – pisał 8 lutego 2023 roku Leszek Sykulski.
 3. W konkluzji napisałem:
  Leszek Sykulski dał się poznać od pewnego czasu jako człowiek o prorosyjskich poglądach. Nie wiem czy jest agentem wpływu czy tylko pożytecznym idiotą, ale jego wypowiedzi nie służą dobrze wizerunkowi naszego kraju. Przypominanie jego udziału w Marszu w kontekście dzisiejszej działalności nie przynosi też nic dobrego Kadrówce. Jego mętne tłumaczenie, że Kadrówkowy epizod to efekt młodzieńczego romantyzmu, który zderzył się z dzisiejszymi realiami świadczy wyraźnie o jego poglądach.
 4. Kapituła przedłożyła wniosek do Sądu Koleżeńskiego o pozbawienie pana Sykulskiego Odznaki, ale tu mamy pewien problem natury formalnej. Pan Sykulski nigdy nie był członkiem stowarzyszenia: Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej stąd nie podlega jurysdykcji naszego Sadu. Sprawę rozstrzygnie Walne Zebranie Członków, które podczas kadrówki da prawna wykładnię.

STRONA INTERNETOWA

 1. Jak zauważyliście na stronie internetowej pojawiły się zakładki w których znajdzie się historia Kadrówek. Wszystko jest już gotowe i niebawem zobaczycie efekty.
 2. Dzięki uporowi Artura Śmigrockiego, pracy Michała Rybaka i wsparciu uzyskanemu w konkursie zorganizowanym przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, jeszcze w tym roku pojawi się historia dziesięciu przedwojennych marszy.
 3. Przy okazji przypominam, że oczekujemy na Wasze wspomnienia i relacje z Kadrówek, które pozwolą opisać także Kadrówki z ostatnich lat.

ZAPISY

 1. Przypominam o dopełnieniu wszelkich formalności: zapis, co pozwoli nam odpowiednio rozplanować zadania i złożyć zamówienia. Nie zostawiajcie tego na ostatnią chwilę.

FINANSE

 1. Zgodnie z zapowiedziami zmuszeni jesteśmy podnieść wysokość opłaty. Więc wszyscy wiemy jaka jest sytuacja.
 2. Uczestnicy przydzieleni do plutonów pieszych: odpłatność 350 zł. Opłata obejmuje: wyżywienie, transport bagaży, noclegi, ubezpieczenie i inne wynikające z potrzeb. Opłata będzie także obejmowała dodatkowo sekcje motorową.
 3. Uczestnicy przydzieleni do patrolu kawaleryjskiego i służb taborowych kawalerii: odpłatność 60 zł. Opłata obejmuje jedynie koszt ubezpieczenia, koszulek i pamiątek marszowych. Pododdział wyżywienie i transport zapewnia we własnym zakresie.
 4. Opłatę należy przelać na konto bankowe:

MARSZ SZLAKIEM PIERWSZEJ KOMPANII KADROWEJ
Występy 20
29-105 Krasocin
Numer konta: 72 1600 1462 1896 5589 3000 0001
Proszę o podanie nazwiska i imienia osoby, której dotyczy wpłata.

Komendant 
LVIII Marszu Szlakiem
Pierwszej Kompanii Kadrowej

(-)

Dionizy Krawczyński

Zapraszamy do zapoznania się także z:
Komunikat organizacyjny nr 1/2023
Komunikat organizacyjny nr 3/2023