Odznaka „Uczestnikowi Marszu Szlakiem Kadrówki”

Z WikiKadrowka
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Odznaka

"Uczestnikowi Marszu
Szlakiem Kadrówki"

Odznaka UMSK.png

Awers

Ustanowiono sierpień 1981
Dewiza "Idź i czyń"
Święto 6 sierpnia
Wymiary średnica 38 mm
Wydano 967 szt. (stan na 2019 rok)

Odznaka „Uczestnikowi Marszu Szlakiem Kadrówki” została ustanowiona podczas pierwszego po wojnie Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej, wskrzeszonego w sierpniu 1981 staraniem środowisk niepodległościowych Ziemi Małopolskiej i Świętokrzyskiej. Na straży honoru Odznaki "UMSK" stoi Kapituła Odznaki "UMSK".


Historia Odznaki

Odznaka została zaprojektowana przez Wojciecha Pęgiela. Nawiązuje do Odznaki „Za Wierną Służbę” przyznawanej od 1916 przez Józefa Piłsudskiego bohaterskim oficerom i żołnierzom I Brygady Legionów Polskich. Projekt odznaki został zatwierdzony w 1981 przez nestorów polskiego ruchu niepodległościowego – legionistów: gen. Mieczysława Borutę-Spiechowicza, pułkownika Józefa Herzoga i majora Michała Tadeusza Brzęka-Osińskiego, którzy na prawach honorowych stali się członkami honorowymi Kapituły Odznaki.

Opis Odznaki

Odznaka UMSK jest wzorowana na odznace Pierwszej Brygady Legionów Polskich „ZA WIERNĄ SŁUŻBĘ”. Jest to odznaka jednoczęściowa w kształcie koła o średnicy 38 mm, w które wpisano krzyż równoramienny o rozszerzających się ramionach. Na górnej części obrączki koła, są umieszczone dwukolorowe pasy, symbolizujące flagę polski. Na dolnej części obrączki koła, widnieje napis „UCZESTNIKOWI * MARSZU * SZLAKIEM * KADRÓWKI”. Pośrodku znajduje się mała lekko wypukła okrągła tarcza. Umieszczono w niej reliefowy wizerunek orła w koronie, stylizowany według wzorów orłów Królestwa Polskiego i wzoru z 1913 roku. Na poziomych ramionach krzyża widnieją inicjały Józefa Piłsudskiego: „J” i „P”, na pionowych – cyfra brygady: „1” i „Br”.

Podkładki pod Odznakę "UMSK"

Podkładka pod Odznakę "UMSK" wykonana z Filca Dekoracyjnego o grubości 4 mm oraz gramaturze 600 g/m2, wycięte w okręg o średnicy 40 mm.

Kolory podkładek pod Odznakę "UMSK"
Wzór: Odznaka UMSK Melanż B.png Odznaka UMSK Zielony.png Odznaka UMSK Granatowy.png Odznaka UMSK Melanż P.png Odznaka UMSK Pomarańczowy.png Odznaka UMSK Brązowy.png Odznaka UMSK Szary.png Odznaka UMSK Zółty.png
Przysługuje po: 5 marszach 10 marszach 15 marszach 20 marszach 25 marszach 30 marszach 35 marszach 40 marszach
Specyfikacja koloru: Melanż B Zielony Granatowy Melanż P Pomarańczowy Brązowy Szary Żółty

Podkładka specjalna pod Odznakę "UMSK" wykonana z Filca Dekoracyjnego o grubości 3 mm oraz gramaturze XXX g/m2, wycięte w okręg o średnicy 40 mm.

Kolory podkładek specjalnych pod Odznakę "UMSK"
Wzór: Odznaka UMSK B C.png Odznaka UMSK B Z.png
Przysługuje : Kapituła Odznaki Komendant Marszu
Specyfikacja koloru: Biały/Czerwony Biały/Żółty

Nadawanie Odznaki UMSK

Od 1983 roku przyznawana jest tym uczestnikom Marszu, którzy trzykrotnie pokonają Trasę Niepodległości strzelców Józefa Piłsudskiego wiodącą z krakowskich Oleandrów do Kielc. Została przyznana także wszystkim żyjącym w latach 80. i 90. legionistom i POW-iakom. Przyznawana jest także wybitnym osobistościom życia publicznego Rzeczypospolitej zasłużonym w propagowaniu idei Czynu 6 Sierpnia.

Święto Odznaki

Świętem odznaki jest dzień 6 sierpnia - nawiązujący do wymarszu I Kompanii Kadrowej.