“Mapa Niepodległości” – projekt

W szczególnym okresie zadumy gdy kierujemy się na cmentarze orientujemy się, że…. nie wiemy jak trafić do poszukiwanych grobów rodzinnych. Oczywiście przejaskrawiam problem, ale…

Gdy odprowadzaliśmy do miejsca wiecznego spoczynku naszego zmarłego Przyjaciela Andrzeja Stawiarskiego uświadomiłem sobie ileż jest takich grobów do których nie trafię…

To rozumowanie było podstawą myśli, że musimy zebrać wszystkie informacje w jednym, stosunkowo łatwym w dostępie miejscu. Zdecydowałem, że będzie to Google Maps jako najbardziej dostępne narzędzie (wiem, że są inne ale proponuje nie roztrząsać tego tematu bo nie to jest najważniejsze).

Po szeregu rozmów doszło do swoistego porozumienia, aby na mapie utworzyć kilka kategorii miejsc na których w sposób szczególny nam zależy (oczywiście lista nie jest zamknięta):

Mapa Niepodległości


W obecnej chwili założone zostały następujące warstwy:


– nekropolie legionowe – dotyczy wszystkich grobów i kwater żołnierzy Legionów Polskich;
– zmarli – to kategoria „współczesnych” nam ludzi, często naszych Przyjaciół, którzy przez wiele lat działali w imię Niepodległości, a teraz odeszli na Wieczną Wartę. Pamiętamy o nich, ale często nie potrafimy trafić na ich groby;
– Kadrówka 1914 – ludzie i miejsca – to kategoria związana z miejscami ze szlaku Kadrówki, ale także z ludźmi, którzy ja tworzyli – tu propozycja umieszczania miejsc urodzin żołnierzy Kadrówki!;
– Miejsca historyczne – ta nazwa raczej do zmiany – w zamierzeniu mają to być historyczne miejsca związane z Czynem Legionowym;
– Upamiętnienia – pomniki. Jak widzicie te dwie kategorie są bardzo podobne i zastanawiamy się nad ich połączeniem;
– Józef Piłsudski – to osobna kategoria uwypuklająca miejsca w których przebywał Twórca Niepodległości Józef Piłsudski;
– Marsze współczesne – w całym kraju jest szereg inicjatyw zasługujących na umieszczenie ze względu na tematykę (Żytkowice, Jastków), ale także osoby jak choćby bohaterskich żołnierzy AK czy Podziemia Niepodległościowego po II wojnie światowej.

Tylko od nas zależy, które miejsca umieścimy, o których przypomnimy! Czekamy na informacje o propozycjach, które powinny zawierać:

– nazwa;
– lokalizacja na mapie Google (współrzędne geograficzne);
– krótki opis (możemy dostawiać link do dużego opisu);
– zdjęcie.

Informacje proszę przesyłać na adres: komendant@kadrowka.org

Komendant Marszu

Dionizy Krawczyński