Komunikat organizacyjny nr 1/2024

Trwają uzgodnienia tegorocznego Marszu, ale z racji, dziś (19 marca) obchodzimy imieniny Józefa to najwyższy czas, a by poinformować wszystkich o stanie przygotowań.
Na początek jednak wyjaśnienie sytuacji z ostatniej niedzieli gdy udaliśmy się uczcić pamięć Marszałka i odpowiedź na pytania dlaczego Sztandar Kadrówki nie stał przy ołtarzu wawelskiej katedry. Odpowiedź ze szczegółowym wyjaśnieniem znajduje się w liście skierowanym do Arcybiskupa Jędraszewskego, który jest dostępny na stronie internetowej.
W skrócie wyjaśniam: nie pozwolę aby księża (a w zadzie jeden) narzucał nam ile sztandarów może stanąć w prezbiterium. Dokąd ksiądz kanonik nie zmieni swojej decyzji, a ja będę Komendantem, gwarantuję, że sztandar Kadrówki nie opuści innych sztandarów, ale razem z nimi będzie stał przed konfesją świętego Stanisława.

ORGANIZACJA MARSZU

 1. Harmonogram Marszu nie będzie przewidywał rewolucyjnych zmian, choć nastąpi korekta tras przemarszu. Przypominam, że noclegi odbywają się tylko i wyłącznie we własnych namiotach. Noclegi w innych budynkach, tylko w ramach naszej współpracy z partnerami.
 2. Miejscem zgrupowania w Krakowie jest Kopiec Józefa Piłsudskiego, a główne uroczystości odbywają się tam 5 sierpnia.
 3. Wyżywienie tak jak dotychczas do własnych naczyń.
 4. Planuję, że w tym roku w Marszu weźmie udział 150 osób w plutonach marszowych i ok. 40 osób w patrolu kawaleryjskim.
 5. Zgodnie z decyzją Walnego Zebrania czynimy starania, aby wszyscy uczestnicy otrzymali specjalną, numerowaną odznakę, ale niestety odbędzie się to kosztem koszulek.
kmdt. Józef Klemens Piłsudski
(Ze zbiorów: Muzeum Narodowe w Kielcach
syg. MNKi/H/3049)

FINANSE

 1. W ubiegłym roku opłata została podniesiona i z związku z tym nie planuję jej zmiany. Aby jednak zamknąć budżet zmuszony jestem podjąć decyzję o zrezygnowaniu z koszulek oraz z kalendarza (oczywiście wszystko może się zmienić, gdyby w którymś z urzędów zapadła pozytywna dla nas decyzja).
 2. Uczestnicy przydzieleni do plutonów pieszych: odpłatność 350 zł. Opłata obejmuje: wyżywienie, transport bagaży, noclegi, ubezpieczenie i inne wynikające z potrzeb.
 3. Uczestnicy przydzieleni do patrolu kawaleryjskiego i służb taborowych kawalerii: odpłatność 60 zł. Opłata obejmuje jedynie koszt ubezpieczenia, pamiątek marszowych i okolicznościowej odznaki. Pododdział wyżywienie i transport zapewnia we własnym zakresie.
 4. Opłatę można już przelewać na konto bankowe:

MARSZ SZLAKIEM PIERWSZEJ KOMPANII KADROWEJ
Występy 20
29-105 Krasocin
Numer konta: 72 1600 1462 1896 5589 3000 0001
Proszę o podanie nazwiska i imienia osoby, której dotyczy wpłata.

PAMIĘĆ

 1. W roku 2023 na naszej stronie internetowej zostały umieszczone materiały historyczne dotyczące części przedwojennych Kadrówek. Dzięki pracy Artura Śmigrockiego opracowane już zostały materiały dotyczące pozostałych przedwojennych Kadrówek – napisze historię Kadrówki za was.
 2. Dzięki pracy Michała Andrzeja Rybaka – strona internetowa – materiały te zostały umieszczone na stronie. Znalazły się tam także materiały historyczne dotyczące wydarzeń z 1914 roku oraz specjalna Mapa Niepodległości.
 3. Wielkie dzięki dla Artura i Michała!

NOWOŚĆ

 1. Planujemy aby w tym roku w Miechowie przeprowadzić ogólnopolski Konkurs wiedzy o Marszałku, legionach, Kadrówkach i działalności Związku Strzeleckiego. Konkurs w dalszym ciągu będzie im. Lucjana Muszyńskiego. Szczegóły w kolejnym komunikacie.
 2. Planujemy, aby na trasie Miechów – Wodzisław poza nami w zawodach na trasie Kadrówki rywalizowały drużyny wystawiane przez szkoły z powiatów jędrzejowskiego i miechowskiego (są też chętni z Kielc). Szczegóły w kolejnym komunikacie.  

Wbrew pozorom dzieje się wiele.
O kolejnych podjętych działaniach szerzej już wkrótce.

Komendant 
LIX Marszu Szlakiem
Pierwszej Kompanii Kadrowej

(-)

Dionizy Krawczyński

Zapraszamy do zapoznania się także z:
Komunikat organizacyjny nr 1/2024
Komunikat organizacyjny nr 2/2024
Komunikat organizacyjny nr 3/2024
Komunikat organizacyjny nr 4/2024