8 sierpnia 1914

KRAKÓW – KRZESZOWCE

(8.8.1) 8 sierpnia wyrusza z Krakowa trzynaście zmobilizowanych kompanii, podzielonych na dwie grupy: Tadeusza Monasterskiego „Kordiana” i Tadeusza Furgalskiego „Wyrwy”, pod ogólnym dowództwem Mieczysława Trojanowskiego „Ryszarda”. Grupa „Wyrwy” dotarła do Krzeszowic tego samego dnia o godz. 15:00.

PIESKOWA SKAŁA

(8.8.2) Zamek w Pieskowej Skale, w Dolinie Prądnika, był punktem etapowym kierowanym przez Mariana Januszajtisa „Żegotę” w którym Piłsudski i część wojska nocowało z 7 na 8 sierpnia co upamiętnia tablica.

Na zamku na dolnej kondygnacja XIV-wiecznej baszty, z zachowanym do dziś piecem chlebowym, naprzeciwko którego jest wmurowana tablica upamiętniająca wizytę na Zamku Józefa Piłsudskiego z 1 Kompanią Kadrową dnia 8 sierpnia 1914 r.

W godzinach porannych 8 sierpnia Piłsudski odjechał do Miechowa. W kolejnych godzinach żołnierze z obu grup marszowych przesiedli się na przygotowane przez „Żegotę” podwody i także jechali do Miechowa.

MIEJSCE UMIESZCZONE NA MAPIE NIEPODLEGŁOŚCI

Pieskowa Skała
tablica
(autor: Dionizy Krawczyński)

MIECHÓW – PIŁSUDSKI

(8.8.3) W godzinach przedpołudniowych przybył tu Komendant Główny Józef Piłsudski wraz ze sztabem i objął ogólne kierownictwo.

MIECHÓW – KADRÓWKA

(8.8.4) Wieczorem docierają kompanie jadące z Pieskowej Skały z batalionu Neugebauera „Norwida”, które natychmiast zostały zreorganizowane. W 1 kompanii w miejsce T. Kasprzyckiego który odszedł do sztabu, dowództwo objął K. Piątek „Herwin”, pluton zaś po nim — Modest Słoniowski ps. „Słoń”.

W myśl rozporządzenia Piłsudskiego batalion „Norwida” rozformowano i utworzono dwie nowe kolejne kompanie kadrowe:

2. kompania – pod dowództwem oficera Strzelca S. Tessaro „Zosik” liczyła 150 ludzi, plutonami dowodzili: Stanisław Biegański ps. „Stański”, Antoni Ostrowski ps. „Biliński”, Jerzy Sawicki ps. „Sawa”, Zdzisław Trześniowski ps. „Tatar”.

3. kompania – dowodzoną przez drużyniaka Wacława Wieczorkiewicza ps. „Scaevola”, która liczyła 155 żołnierzy, a jej plutonami dowodzili: Adam Kossakowski ps. „Orwid” (od 9 sierpnia – Edward Zinth ps. „Rzecki”), Mieczysław Mysłowski ps. „Rawicz”, Zygmunta Radońskiego ps. „Żarski” i Mieczysław Ścieżyński ps. „Wyżeł” . W składzie IV plutonu 3 kompanii utworzono oddział techniczny (saper, rusznikarz, telegrafista, murarz, szewc), wydzielony jako osobna sekcja.

Sam M. Neugebauer „Norwid” otrzymał rozkaz pozostania w Miechowie na stanowisku komendanta etapu z poleceniem przygotowania przerzutu kolejnych pododdziałów w ślad za trzema kompaniami kadrowymi.

PATROL SKAUTÓW

(8.8.5) Do strzelców przyłączył się także oddziałek skautów warszawskich prowadzony przez Kazimierza Ciołkowskiego ps. „Ciołek”, którzy będąc na wakacyjnym szlaku przyszli akurat w te strony. Kwaterowali oni w majątku Świątniki k/Wodzisławia, który należał do rodziny Bankiewiczów. Zostali włączeni do oddziału wywiadowczego Rajmunda Jaworowskiego ps. „Świętopełk” jako wydzielony patrol rozpoznawczy. Istnieją rozbieżności co do ich wstąpienia do oddziału. Kartoteki podają daty od 6 do 9 sierpnia. Wydaje się, że najbardziej prawdopodobną datą jest 8 bądź 9 sierpnia, a miejscem Miechów bądź Książ Wielki.

W skład patrolu wchodzili:
Kazimierz Ciołkowski ps. „Ciołek”;
Zygfryd Bartel ps. „Hasling”;
Stanisław Białowiejski ps. „Jastrzębiec”;
Zygmunt Borkowski ps. „Zielony Brat”;
Antoni Duszek ps. „Bohun”;
Gabriel Kietliński ps. „Odrowąż”;
Jerzy Krubski ps. „Czerwony Brat” .