15 sierpnia 1914

BRZEGI – CHĘCINY

(15.8.1) Walki prowadzone nad Nida dzień wcześniej nie przyniosły rozstrzygnięcia. Spodziewano się, że bój będzie toczony także 15 sierpnia. Stało się jednak inaczej, a to za sprawą ogólnej sytuacji frontowej: nie rozstrzygnięta bitwa o Kielce spowodowała, że 7 Dywizja Kawalerii gen. I. Kordy wycofała się do Chmielnika, a gen. A. Nowikow odszedł do Iłży. Opuszczenie Kielc przez główne siły rosyjskie pociągnęło za sobą przesunięcie 14 Pułku Huzarów w kierunku Chęcin. W ślad za nimi wraz z oddziałem ppłka Berlepscha skierowany został batalion T. Furgalskiego „Wyrwy” wzmocniony kompanią W. Wieczorkiewicza „Scaevola”.

MIĄSOWA – MNICHÓW – OSSOWA

(15.8.2) Józef Piłsudski wraz ze sztabem, kawalerią i batalionem kadrowym którym dowodzi Edward Rydz ps. „Śmigły” pozostaje w Miąsowej. Wysłano też do maszerujących pododdziałów rozkazy z żądaniem jak najszybszego przybycia. Aby mieć pewność wykonania rozkazu tego dnia do maszerujących skierowano zaufanych oficerów:  M. Trojanowskiemu został przydany do pomocy Ottokar Brzezina ps. „Brzoza”, T. Monasterskiemu zaś – M. Neugebauer „Norwid”.

(15.8.3) Opierając się na błędnych raportach strzeleckiego Biura Wywiadowczego, które sugerowały, iż w Kielcach są nadal silne oddziały rosyjskie (był tylko jeden szwadron), Piłsudski zdecydował się na wykonanie manewru oskrzydlającego na zachód i północ od Kielc, który wychodząc na tyłowe połączenia rosyjskie, zmusiłby przeciwnika do opuszczenia miasta. W wyniku tej decyzji dowodzone przez Piłsudskiego bataliony zostały skierowane do Korzecka.

KORZECKO – CHĘCINY

(15.8.4) Do Korzecka docierają dwie kompanie batalionu kadrowego, sztab Piłsudskiego oraz wszystkie służby. W Chęcinach kwateruje natomiast batalion T. Furgalskiego „Wyrwy” wzmocniony kompanią W. Wieczorkiewicza „Scaevola”.

KSIĄŻ WIELKI

(15.8.5) Po południu dociera do Książa Wielkiego grupa Michała Tokarzewskiego ps. „Karaszewicz”.

MAŁOGOSZCZ

(15.8.6) Z Jędrzejowa wyruszyły do Małogoszczy marszem ubezpieczonym dwa bataliony Mieczysława Trojanowskiego „Ryszarda”. Do Małogoszcza dotarły o godz. 9 wieczorem.

MIEJSCE UMIESZCZONE NA MAPIE NIEPODLEGŁOŚCI

Michał Tadeusz Tokarzewski-Karaszewicz ps. “Doktor”
Kapitan Legionów Polskich
(ze zbiorów: Wikipedia)