10 sierpnia 1914

KRZESZOWICE

(10.8.1) Z Krzeszowic wyrusza batalion (trzy kompanie) pod dowództwem Tadeusza Furgalskiego „Wyrwy”.

(10.8.2) Do Krzeszowic dociera idąca przez Czernichów i Zator, grupa Tadeusza Monasterskiego „Kordiana”, który maszerował z krakowskich Oleandrów przez Zator.

RACŁAWICE

(10.8.3) Posiłek batalionu Tadeusza Furgalskiego „Wyrwy”.

Tadeusz Józef Ludwik Furgalski ps. „Wyrwa”
oficer I Brygady Legionów
(ze zbiorów: Archiwum Państwowe)

JĘDRZEJÓW

(10.8.4) Komisarzem W.P. w Jędrzejowie został dr Emil Bobrowski, który rozpoczął urzędowanie 10 sierpnia wydając do ludności miasta i powiatu odezwę. Stwierdził w niej, że „Z rozkazu Rządu Narodowego utworzonego w Warszawie oddziały Wojska Polskiego zajęły miasto” oraz zapowiedział, że w miejsce „władz rosyjskich utworzone będą władze polskie, które obejmą wszystkie czynności publiczne” . Równocześnie wystosował apel do ludności, „by zachowując powagę i spokój, z pełną serdecznością witała oddziały Wojska Polskiego, udzielając im wszelkiej pomocy” . Wzywał również do zaciągania się „do szeregów narodowych”.

Organizacja komisariatu w Jędrzejowie, a zwłaszcza skupienie się na pracy cywilno-administracyjnej nastąpiło dopiero w dniach następnych. Powołane więc władze cywilne, kierowane przez głównego intendenta A. Litwinowicza, skierowały swój główny wysiłek na organizację warsztatów krawieckich, szewskich, rymarskich oraz przygotowanie magazynów i szpitala polowego.

Sztab Główny poświęcił przygotowaniom do zajęcia Kielc. Już wcześniej, w celu rozpoznania dyslokacji sił rosyjskich, strzeleckie Biuro Wywiadowcze zorganizowało sieć wywiadowczą, opartą na członkiniach Oddziału Żeńskiego Strzelca i PDS oraz skautach kieleckich. Zadanie tzw. stacji wywiadowczych polegało na tworzeniu gęstej sieci ognisk wywiadowczych, koordynacji ich poczynań oraz szybkim przesyłaniu informacji do sztabu, by teren w promieniu 40—60 km przed posuwającymi się oddziałami był dobrze znany. Stację wywiadowczą w Chęcinach prowadził Stanisław Hempel ps. „Waligóra”, w Kielcach Konstancja Jaworowska ps. „Jadwiga” i Janina Benedekówna ps. „Szara”, w Suchedniowie zaś Jadwiga Zalewska i Stefania Jeziorkowska.

Legioniści na rynku w Jędrzejowie
1914 r.
(autor: nn)

(10.8.5) Po dotarciu do Jędrzejowa 2 i 3 kompanii kadrowej Józef Piłsudski utworzył batalion kadrowy pod dowództwem Kazimierza Piątka „Herwina”.

CHĘCINY

(10.8.6) Patrol konny W. Prażmowskiego Beliny” dokonał wypadu rozpoznawczego do Chęcin, uwalniając z miejscowego ciężkiego więzienia więźniów politycznych i konfiskując strażnikom broń. Wypad potwierdził, że w tym rejonie brak jest większych sił rosyjskich.

SKAŁA

(10.8.7) W nocy z 10/11 sierpnia dociera do Skały batalion Tadeusza Furgalskiego „Wyrwy”.

Kazimierz Jan Piątek ps. Herwin
(ze zbiorów: Archiwum Państwowe)